You are here: Home / Current Students / Student Organizations & Teams / Clubs and Organizations

Clubs and Organizations

CASNR Clubs, Organizations and Teams

Return to main Student Involvement page here.

CASNR Organization/Judging Team Connect with us! Advisor(s)
AECL Graduate Student Association Facebook Rob Terry
Aggie-X Club Facebook | Twitter Derrell Peel
Agricultural Communicators of Tomorrow (ACT) WebsiteFacebook | Twitter

Shelly Sitton

Angel Riggs

Agricultural Economics Graduate Student Association Francis Epplin
Agricultural Economics Quiz Bowl Team Derrell Peel
Agronomy Club Twitter

Sergio Abit

Beatrix Haggard

Alpha Zeta Website | Facebook | Twitter

Gretchen Mafi

Cynda Clary

American Fisheries Society

Dan Shoup

Jim Long

American Society of Agricultural & Biological Engineers (ASABE)

Facebook

Doug Hamilton

Scott Frazier

American Society of Landscape Architects

Cheryl Mihalko
Animal Science Academic Quadrathlon Team Blake Wilson
Animal Science Graduate Student Association Blake Wilson
Animal Science Leadership Alliance

Carrie Jansen

Jerry Fitch

Biochemistry Club Patricia Canaan
Biochemistry & Molecular Biology Graduate Student Association Jose Soulages
Biosystems & Agricultural Engineering Graduate Student Association Paul Weckler
Block & Bridle Club Facebook | Twitter

Deb VanOverbeke

Blake Bloomberg

CASNR Ambassadors

Website | Facebook | Twitter

Kristi Bishop

Cynda Clary

CASNR Career Liaisons Website Amy Gazaway
CASNR Student Council

Website | FacebookTwitter

Dwayne Cartmell

Shannon Ferrell

Deb VanOverbeke

Collegiate 4-H Website | Facebook

Tracy Beck

Kevin Allen

Collegiate FFA/ATA Facebook | Twitter Jon Ramsey
Cowboy Motorsports Website | Facebook | Twitter John Long
Cowboy Waterworks
Garey Fox
Dairy Cattle Judging Team David Jones
Dairy Science Club

Facebook

 

Leon Spicer

David Jones

ENPP Graduate Student Association Hassan Melouk
Environmental Science Club Facebook

Tracy Boyer

Brian Carter

Equine Judging Team Facebook Steven Cooper
Food Science Club Facebook

Ranjith Ramanathan

William McGlynn

Freshmen In Transition (FIT) Website Katie Tearney
Horseman's Association Facebook Steven Cooper
Horticulture Club Facebook

Niels Maness

Bruce Dunn

Horticulture Club Judging Team Janet Cole
Landscape Management Club

Janet Cole

Lou Anella

Linnaean Games Team Wyatt Hoback
Livestock Judging Team Facebook Blake Bloomberg
Meat Animal Evaluation Team

Gretchen Mafi

Blake Bloomberg

Meat Judging Team Facebook Gretchen Mafi
Meat Science Association Club Gretchen Mafi
Minorities in Agriculture, Natural Resources and Related Sciences (MANRRS)

Sergio Abit

Justin Moss

Cynda Clary

NREM Graduate Student Association Tim O'Connell
Oklahoma Collegiate Cattlemen's Facebook

Dan Stein

David Lalman

Oklahoma Collegiate Cattlewomen WebsiteFacebook

Cheryl DeVuyst

Becca Lasich

OSU Student Chapter of the Society for Range Management/Range Club Facebook

Karen Hickman

Phi Alpha Xi

Janet Cole

Bruce Dunn

Plant ID Team Laura Goodman
Plant & Soil Sciences Graduate Student Association (PSS-GSO) Shiping Deng
Pre-Veterinary Science Club

Facebook | Twitter

Udaya DeSilva
Rangeland Cup Team Karen Hickman
Rangeland Display Board Competition Karen Hickman
Rodeo Association Facebook | Twitter

Cody Hollingsworth

Karen Hickman

Sanborn Entomology Club Brad Kard
Sigma Lambda Alpha Michael Holmes
Society of American Foresters/Forestry Club Tom Kuzmic
Soil & Water Conservation Society Jason Warren
Soils Judging Team Brian Carter
Student Organization for International Agriculture (SOIA) Shida Henneberry
Swine Club Facebook | Twitter Scott Carter
The FARM Theory Website | Facebook | Twitter
Turf Club Charles Fontanier
Undergraduate Range Management Exam (URME) Karen Hickman
Weed Science Team Misha Manuchehri
Wildlife Society Facebook Sue Fairbanks
Xi Sigma Pi Steve Hallgren